Jaro plné překvapení vyžaduje spoustu opatrnosti

 Jaro je obdobím tření mnoha našich ryb. Některé jsou v této době k přijímání potravy apatické, některé zhltnou na co přijdou, některé projevují výrazně vyšší agresivitu… Každopádně v tomto období se může rybář setkat s mnoha nádhernými exempláři ryb, které vůbec lovit nepřišel, ale ony si jeho nástrahu stejně ve vodě našly. V řekách v našem okolí jich není zrovna málo.

K takovým úlovkům je třeba se chovat se zvláštní péčí, ohleduplností a opatrností a veškerou manipulaci omezit na nejmenší nutnou dobu. K jejich zdolání použijte vhodný podběrák. Zkrátíte tak dobu, po kterou doslova bojují o svůj holý život a vydávají neskutečné množství energie. Pokud je to jen trošku možné, zapomeňte na své pohodlí a snažte se rybu ponechat po celou dobu ve vodě v podběráku a tam jí opatrně zbavte háčku, který jí připravil tak nemilé překvapení. Samozřejmě, že úlovek neočekávané nádherné ryby si rybář rád zadokumentuje.  Foťte takové úlovky ve vodě či těsně nad vodou, nebo v nejhorším případě, pokud nemáte možnost se do vody dostat na mokré podložce, či alespoň trávě na břehu. Snažte se tyto ryby na vzduchu nevystavovat působení zemské přitažlivosti bez podpory jejich těla. Jejich vnitřní orgány jsou uzpůsobené pro život ve vodě, která je přirozeně nadlehčuje.

A až takovou rybu budete pouštět zpět do jejího mokrého domova, nejlépe přímo z ponořeného podběráku, popřejte jí dlouhý a bohatý život. Ona to Vám, nebo jinému slušnému rybáři jednou vrátí 🙂

Roman Vlček MO Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *