Na lovu lipanů s „otroky“

Po soustředění v Polsku čekaly na některé naše juniory další zahraniční výpravy. Nebojte se, necestovali jsme v čase a neobnovovali jsme staré otrokářské zvyky. To jen výraz „otrok“ je pro český jazyk trošku zavádějící. Ve skutečnosti se jedná o synonymum k českému výrazu dítě v nám nejbližším jazyce slovinštině. Ano uhádli jste, po roce jsme se znovu a to hned dvakrát vrátili na krásné slovinské řeky Soču a Idrijcu v okolí města Tolmin, ve kterých ještě stále žijí nádherní lipani a jejich lov v křišťálově čisté vodě je nezapomenutelným zážitkem. Výhodou pro naše mladé muškaře je to, že na těchto revírech mohou do 15ti let lovit bez povolenky. Pouze do povolenky dospělého rybáře, který má dítě pod dohledem, je dopsáno pro nás vtipné heslo: „Loví s otrokom“.

První třídenní výpravy se zúčastnila Klárka  Štěpánková s Janem Carbolem a druhé Honza Bureš, který nás za deset dní bude reprezentovat na juniorském Mistrovství světa v muškaření ve Slovinsku na řece Savinje. Další naši junioři pojedou právě na Mistrovství světa obhlídnout, jak to chodí a jak se našim juniorům daří a samozřejmě nějaký čas  budeme věnovat i lovu.

Lovili jsme především nádherné pstruhy duhové, chytil se i nějaký ten menší pstruh obecný mramorovaný, který je lákavým místním endemitem a nejvíce vyhledávanou rybou byl lipan. Toho na rozdíl od „mramoráka“ měli na prutě všichni.

O prostředí a nádherných rybách se nejvíce dozvíte z fotogalerie.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *