Naši muškaři se zúčastnili letních muškařských táborů

Letošní muškařský letní tábor, který proběhl od osmého do čtrnáctého července, poprvé za dobu existence našeho Muškařského klubu Monfish junior nás zavál do oblasti Jeseníků s pro muškaře legendárními řekami Morava, Desná a Jesenická Bělá. Všichni jsme se těšili nejen na setkání se šupinatými obyvateli těchto vod, ale především na naše kamarády a kolegy z Polska a Severní Moravy, s nimiž tento tábor tradičně absolvujeme. Penzion Pohoda ve Velkých Losinách nám poskytl nejen ubytování a služby majitelů s vysokým standardem, ale i strategickou polohu, zajišťující velmi dobrou dostupnost jesenických revírů. A tak jsme s dětmi cestovali po okolí a zkoumali, jak na tom zdejší vody jsou.

Povodně z roku 97 podle informace místních načaly proměnu těchto revírů oplývajících v minulosti velkými rybami a na první pohled nevyčerpatelnou zásobou lipanů. Jejich následkem bylo zpevnění břehů, narovnání koryt a ztráta mnoha přírodních úkrytů pro ryby. Následně přibyla populační exploze rybích predátorů, především vydry a kormorána, několikaletý nedostatek vody (aby ne, když se po úpravách nemá kde zadržet) a výsledkem jsou vody plné rybiček. Pstroužků ve velikosti do 25ti cm lze nachytat desítky denně. Na několika místech se dá stále najít i lipan. Ryba se také občas chytí, ale potočáky a lipany nad 30 cm bych rychle dokázal spočítat a ryby nad 40 cm byly uloveny celkem 3. S výjimkou dvou duháků byly všechny ryby obratem vráceny vodě. Ve dvaceti lidech na desítkách kilometrech dříve vyhlášených revírů za týden nic moc.

Několik juniorských reprezentantů ČR v muškaření tábor využilo především k přípravě na nadcházející srpnové Mistrovství světa v Polsku na řece San. Ostatní se snažili od nich a především od instruktorů získat co nejvíce nových poznatků a ty si uložit do paměti. Velikost ryb a malá hloubka čisté vody přímo vybízely k lovu na suchou mušku, který je v takových podmínkách velice úspěšný. Jeho výhodou je přímý vizuální kontakt s muškou a místem záběru. Díky tomu je to nejpřesnější technika lovu na učení se vnímat proudění vody a místa, kde se ryba zdržuje a přijímá potravu. Takto získané zkušenosti jsou pak velmi cenné i při použití jiných muškařských technik lovu. Nedílnou součástí denního programu bylo také vázání mušek.

Tábora se zúčastnilo celkem 15 dětí. Čtyři z Polska, tři z Moravy, jedno  z Prahy a sedm bylo z MO Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Poslední den proběhl závod čtyřčlenných družstev na řece Moravě. Za tři hodiny chytání bylo uloveno juniory celkem více jak 200 ryb. Vítězem se stal domácí moravský tým před středočechy a poláky. Odměnou pro všechny soutěžící byly věcné ceny věnované rybářským e-shopem Monfish.cz, firmami Jindřich Knápek a Agropa group s.r.o. .

Další dva členové našeho muškařského klubu se ve stejném termínu zúčastnili muškařského tábora na horní Vltavě, pořádaného našim kamarádem Standou Bláhou z muškařského klubu Team4teen z Vimperka. Tam skvěle reprezentovali náš klub, MO Brandýs nad Labem-Stará Boleslav a SÚS, když v kombinovaném závodě, kterým tábor vrcholil, vybojovali první a třetí místo.

Všem účastníkům obou táborů děkuji za účast, snahu, bojovného a fér ducha. Všem organizátorům a lidem, kteří se na přípravě těchto úžasných akcí podíleli, děkuji za jejich ochotu obětovat čas našim následovníkům s muškařskou udicí v ruce.

Reprezentantům přeji na MS na Sanu šťastnou ruku při výběru správných vzorů mušek, ostré háčky a podběráky plné bodovaných ryb, a když se budou domů vracet s plackou na krku, nebudu se vůbec zlobit ;).

Za Muškařský klub MO Brandýs nad Labem – Stará Boleslav

Roman Vlček