Mladí muškaři byli na táboře v Polsku

Celý minulý týden naši mladí muškaři strávili na oblíbeném mezinárodním táboře v Polsku. Tentokrát se zúčastnilo 15 zástupců Středočeského územního svazu, Územního svazu Severní Moravy a Slezska, Katovického kraje a nově také z kraje Opole. 

Domovem se všem stal resort Dolce Vita v Ustroni se skvělou obsluhou na břehu velmi zajímavé řeky Wisla.

Jedná se o privátní revír, jehož vodnatost zajišťuje celkem asi 180 prahů, které po sobě následují ve vzdálenosti 100 až 200 metrů. Díky tomu je zde zajímavě rozdělena rybí obsádka. Některým bazénům mezi prahy kralují tloušti v bezpočetných hejnech, jinde to jsou lipani a pstruzi obecní. Občas se objeví i plotice nebo jesen.  Všude jsou přítomní obří hrouzci dosahující délky přes 20 cm.

I přes malý průtok a teplou vodu prahy dodávají vodě dostatek kyslíku, a tak jsou zde ryby při chuti po celý den, a co je pro nás nejdůležitější, jsou trvale ochotné sbírat mušky z hladiny. Proto byla jednoznačně preferovanou metodou suchá muška se zaměřením na její využití při lovu s tzv. francouzským návazcem. To byla pro naše polské kamarády naprosto nová zkušenost.

Velmi cennou je na těchto setkáních výměna různých vzorů mušek a jejich společné vázání. Mušky na polské řeky se často dost liší od těch našich. Zde totiž i při závodech musí dodržovat pravidla pro rybolov (zejména povolenou lovnou míru ryb), proto se zaměřují především na omezení počtu záběrů od malých ryb. Za ty totiž žádné body nikdo nezíská.

Tradiční součástí byl i závod. Tady se projevily zkušenosti našich juniorů, kteří na této řece nebyli poprvé, a tak nakonec první byl Vítek Šindelář, druhá Klára Štěpánková, která letos od nás přestoupila na Moravu, spolu s Lukášem Michalíkem, čtvrtý Samuel Piekar (všichni MO Brandýs) a až za nimi se seřadili první závodníci z Polska.

Děkuji touto cestou za trvalé přátelství zástupcům Polského rybářského svazu a z Moravy a chuť a ochotu toto pravidelné mezinárodní setkání mladých muškařů spoluorganizovat. Za rok se potkáme zase v ČR.

Naše účast by určitě nebyla možná bez podpory MŠMT a města Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi. Za pomoc jim touto cestou děkuji.

Roman Vlček, MO Brandýs nad Labem-Stará Boleslav a MK Monfish

Převzato z www.crs-sus.cz