Letní tábor Sumečků na Štědroníně

A máme tu letní prázdniny a s nimi přichází čas letních táborů. Jako již tradičně se to týká i naší MO, která pořádá pravidelné rybářské tábory již řadu let. Letos jsme museli po dlouhých letech změnit místo konání a Lešany jsme vyměnili za Štědronín, který se nachází na údolní nádrži Orlík, lokalita plná lesů, skal, a hlavně krásné vody.

Tento rok jsme nezměnili jen místo, ale i termín, tábor se konal ve dnech 14. – 21. 7. V den odjezdu vše nečekaně proběhlo dle plánu. Odjezd ze Staré Boleslavi směr Orlík, oběd, obsazení základny a průzkum okolí a lovných míst. Bohužel jsme se i zde setkali s největší bolestí ČRS a tou je pořádek u vody. Naše seznámení s vodou tedy začalo opravdu velkým úklidem okolí lovných míst tak, jak nám nařizuje rybářský řád.

Je smutné, že první věc, kterou děti vidí, je nepořádek no, ale popraly se s tím statečně a lovná místa si řádně uklidily, naplnili jsme šest pytlů s odpadem. První den byl pomalu za námi, tak už nás čekala jen večeře a příprava na další den.

Program druhého dne byl jasný, od ranních hodin to bylo o chytání a chytání a chytání. Hned po snídani všichni hnali k vodě a pruty pustili jen když se střídali u jídla. Po večeři šli mladší hrát fotbálek a starší si dali chytačku až do půl jedné. Doufali jsme, že je to trošku utahá a po zbytek tábora budou mít vedoucí volnější večery. Tak samozřejmě to byl náš omyl. Další den byl překvapivě zase o rybách od rána chytačka, pauza na jídlo a bazén. Odpoledne trošku sportu a stále prohráváme boj s únavou, vedoucí chtějí jít spát, děti ne.

Čtvrtý den byl naplánovaný výlet na nedaleký hrad Zvíkov. A tak jsme po snídani vyrazili k přístavu, kam pro nás podle plánu přijel parník a odvezl nás na hrad. Po prohlídce jsme se opět nalodili a při zpáteční cestě nás přepadli piráti, tak bylo trošku vzrůša. Po návratu do tábora jsme děti pozvali na pizzu, abychom jim udělali takovou chutnou tečku po výletě. No a zbytek dne jsme strávili v bazénu a na rybách.
Další den jsme celé dopoledne strávili zase na rybách. Po obědě klídek, bazén a fotbálek. Pozdní odpoledne byl zase o rybách a docela se dařilo.

 

Den šestý jsme opět strávili u vody a věnovali se naplno rybaření. Navštívil nás pan Poupa, vedoucí sekce položená LRU při SÚS a snažil se zasvětit všechny do tajů kaprařiny. Povídal dětem o smyslu této rybolovné techniky, o vybavení, krmení a učil děti navazovat. Nakonec přidal dětem několik věcí do cen a rozloučil se s námi. My moc děkujeme za pěkné odpoledne a obětovaný čas.

 

Předposlední den by se dal rozdělit do několika částí. Hned po snídani za námi dorazil Lukáš Herink, testr firmy Black cat, aby našim mladým rybářům ukázal kouzlo a záludnosti sumcařiny. Věnoval dětem celé dopoledne, probral s nimi nutné vybavení na všechny způsoby lovu těchto největších dravců, kteří u nás žijí. Učil kluky, jak si připravit pruty, navazovat návazce, zkoušeli pevnost prutů a navijáku a nechyběla ani ukázka lovu vábničkou, kterou si postupně také všichni vyzkoušeli. Děkujeme moc za věnovaný čas a ochotu přijet děkujeme i firmě Black cat, která věnovala dětem upomínkové předměty.

Po ukázce přišel rychlý oběd, na který dorazil předseda MO Bohumil Javůrek a čestný předseda MO Mgr. Pavel Víšek. Důvod jejich návštěvy byl celkem magický, přijeli, aby provedli starý rituál pasování nových rybářů rybářským právem. Od tohoto dne máme mezi námi 21 nových pasovaných rybářů. Děkujeme oběma za milou návštěvu. Odpoledne proběhlo rychlé balení a příprava na odjezd, po náročné práci zbyl čas na bazén a závěr dne jsme strávili u táboráku.

Proběhlo vyhodnocení našich rybářů, kteří nachytali 20 kaprů, 195 cejnů, 8 plotic, 1 podoustev, 2 candáty a 2 sumce.

Mezi staršími byl první Vojta Matuna, druhé místo patřilo Vojtovi Ramzerovi a třetí skončil Adam Zigáček.

Mezi mladšími zvítězil Daniel Korger, druhý byl Dimi Mladenov a třetí Simon Koniakovský.

Rozdali jsme ceny od sponzorů, jako již tradičně nikdo z našeho tábora neodjíždí s prázdnou, takže radost jsme udělali každému. Nakonec jsme opékali vuřty a rozloučili se s táborem.

 

Tímto bych chtěl poděkovat sponzorům našeho rybářského tábora, dětem se to moc líbilo, a právě pro tu dětskou radost v očích to děláme. Takže děkujeme rekreačnímu středisku Počta za poskytnutý azyl, MO Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, městu Brandýs nad Labem-Stará Boleslav za poskytnutou dotaci, MŠMT za poskytnutou dotaci, Davidu Vápeníkovi z firmy SportCarp za poskytnuté ceny, Michalu Ondráčkovi z firmy Splashbaits za poskytnuté ceny, Mirkovi Poupovi ze sekce položená LRU při SÚS za ukázku a ceny pro děti, Lukášovi Herinkovi z firmy Black cat za ukázku a poskytnuté ceny a SÚS za upomínkové předměty pro děti.

Poslední den byl o balení, uklízení a čekání na odjezd. Teď už jsou všichni doma věřím, že spokojení a se spoustou zážitků. Vedoucí je snad nezlobili a dalo se to s námi vydržet. Letošní blázinec měli na svědomí Marek Hovorka, Alča Jandourková, Ogy Mladenov a Marek Hovorka ml.

Všichni přežili, tímto je akce považovaná za úspěšnou.

Přejeme klukům hodně rybářských úspěchů.

Petrův zdar

Marek Hovorka, referent mládeže MO Brandýs n/Lletnítábor Sumečků na Štědronín

Převzato z www.crs-sus.cz